Dnia 28 kwietnia w Zespole Oświatowym w Bielanach Jarosławach odbył się Apel z okazji Dnia Ziemi. Głównymi bohaterami tego dnia byli uczniowie I klasy gimnazjum, którzy zaprezentowali przedstawienie pt.” Sposoby pozbywania się odpadów z tworzyw sztucznych” Problem został zaprezentowany przez: obrońcę recyklingu i wysypisk śmieci oraz świadków wysypisk śmieci i recyklingu. Wszystko odbyło się w scenerii sali sądowej i w obecności  sędziów. Celem było przedstawienie uczniom możliwości wyboru najkorzystniejszego sposobu pozbywania się odpadów z tworzyw sztucznych oraz zrozumienie szkodliwego oddziaływania odpadów na środowisko przyrodnicze. Dla lepszego zrozumienia problemu uczniowie przedstawili skutki zanieczyszczeń środowiska w liczbach np. plastikowa butelka rozkłada się 500 lat, każdy Polak wytwarza 320 kg śmieci rocznie, aby wyprodukować 1 tonę papieru trzeba ściąć 17 drzew.

Szkolny chór pod przewodnictwem pana Dominika Grzyba zaprezentował piosenki dotyczące bogactwa Ziemi  i jej ochrony. Po około 35 minutowym spektaklu całość była nagrodzona obfitymi oklaskami.

Mam nadzieję, że  zaprezentowana lekcja ekologii, zmieni światopogląd dzieci i młodzieży, sprawi, że każdy z większą dbałością będzie chronił  środowisko poprzez segregację. śmieci, kompostowanie związków organicznych, oszczędzanie energii, papieru. Opr. Danuta Księżopolska