Woda to bezbarwna i bezwonna substancja występująca na całej Ziemi.
Ma ona istotne znaczenie dla przebiegu procesu trawienia – ułatwia nam spożywanie, trawienie i wykorzystanie pożywienia. Pełni również funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej i rdzenia kręgowego, a u kobiet ciężarnych – również płodu. Odpowiednie nawodnienie jest również niezbędne dla prawidłowej pracy stawów. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. Ten postępujący kryzys wody to wynik zmian klimatycznych, w wyniku których dochodzi do pustynnienia wielu obszarów na świecie. Dlatego też bardzo istotne jest jej oszczędzanie. Zakręcanie kranów przy myciu zębów w czteroosobowym gospodarstwie domowym to oszczędność 900 litrów wody miesięcznie. Co rocznie daje nam to 10800 litrów. Jeżeli przecieka nam kran i woda kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę – rocznie tracimy prawie 12 tys. litrów wody. Badania dowodzą, że oszczędzanie wody można rozpocząć już od samego zakręcania jej w trakcie szczotkowanie zębów. Udało się obliczyć, że w ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do kilkuset litrów wody każdego miesiąca.
Gabriela Stańska
Klasa VIII
W prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu otyłości i innym chorobom ważne jest: aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Dlatego też mówimy obecnie o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia, że aby być zdrowym, prawidłowe żywienie musi być realizowane z pozostałymi elementami stylu życia.
Regularne posiłki o stałych porach w ciągu dnia zapewniają lepszy metabolizm i optymalne wykorzystanie składników odżywczych oraz sprzyja prawidłowej sprawności umysłowej i fizycznej organizmu. Po każdym posiłku należy pamiętać o dokładnym umyciu zębów. Zapobiega to próchnicy i chorobom układu pokarmowego. Szczególnie ważne jest, aby nigdy nie zapominać o spożyciu pierwszego śniadania, które prawidłowo skomponowane niezbędne jest do właściwego rozwoju organizmu.
W okresie wzrostu i rozwoju młodego organizmu szczególnie ważne jest spożywanie pełnowartościowego białka, którego cennym źródłem są: mięso, ryby i jaja. Warto pamiętać, że mięso jest również źródłem najlepiej przyswajalnego żelaza, które pełni ważną rolę m.in. w tworzeniu składników krwi. Należy wybierać chude mięso, natomiast ograniczać produkty mięsne przetworzone, których nadmierne spożycie jest niekorzystne dla zdrowia.
Woda jest uniwersalnym napojem zmniejszającym pragnienie. To jeden z niezbędnych składników pokarmowych, który trzeba dostarczać organizmowi regularnie i w odpowiednich ilościach. Jej niedobór szybko prowadzi do odwodnienia i związanego z tym gorszego samopoczucia, osłabienia, mniejszej zdolności do koncentracji uwagi w przyswajaniu nowych wiadomości. Soki, które nie zawierają dodatku cukru mogą być korzystnym dodatkowym elementem codziennej diety dzieci i młodzież.
Piramida żywieniowa to graficzne przedstawienie zasad zdrowego żywienia. Prezentuje jak układać menu dla siebie, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Każde piętro piramidy wskazuje właściwe proporcje w dobieraniu produktów do zbilansowanej diety. Najczęściej w ciągu dnia należy spożywać produkty umieszczone w najniższym szczeblu. Im wyżej, tym udział poszczególnych produktów powinien być coraz mniejszy. Surowe warzywa i owoce powinny być zjadane 4-5 razy dziennie. Powinniśmy zjadać ich jak najwięcej. W jadłospisie należy stosować urozmaicone rodzaje produktów zbożowych - kasze, płatki zbożowe, musli i makarony, szczególnie pełnoziarniste. Nabiał i inne przetwory mleczne należy spożywać 2-3 razy dziennie. Mięso, ryby i jaja powinniśmy zjadać w jednej lub dwóch porcjach w ciągu dnia. Tłuszcze zwierzęce w umiarkowanych ilościach, zaś bardziej zalecane są tłuszcze roślinne. Osoby dorosłe powinny wypijać 2 litry wody dziennie, a dzieci i młodzież co najmniej 1,5 litra dziennie. Należy unikać cukru i soli oraz innych produktów, których nie ma w piramidzie należy unikać. Pamiętaj o 5 regularnych posiłkach!
Regularne uprawianie ćwiczeń – spacery, jazda na rowerze, rolki, bieganie – zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i nadwadze. Podczas ćwiczeń fizycznych krew szybciej płynie w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu tkanki są lepiej ukrwione oraz dotlenione. Ponadto wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny, serotonina, które poprawiają nastrój. Jeżeli ktoś nie ma czasu na regularne uprawianie ćwiczeń, powinien zwiększyć swoją aktywność, podczas urlopu. Zamiast wylegiwania się cały dzień na plaży warto wybrać się w góry. Podczas wspinaczek pracują wszystkie partie mięśni oraz kształtuje się sylwetka. Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności poprawiają funkcje immunologiczne i potencjalnie zmniejszają ryzyko i nasilenie infekcji wirusowych układu oddechowego. Niektóre badania wykazują, że wywołany umiarkowanym wysiłkiem fizycznym wzrost hormonów stresu zmniejsza nadmierne miejscowe reakcje zapalne, co może korzystnie oddziaływać na organizm w trakcie infekcji.
Ochrona środowiska jest bardzo ważna ,ponieważ przez tysiące lat ludzie bardzo zniszczyli środowisko. Przez co zaczęły np. topnieć lodowce ,podnosi się temperatura powietrza ,występują anomalię pogodowe, wyginęło dużo gatunków zwierząt i roślin. Wszyscy możemy przyłączyć się do ratowania naszej planety w następujący sposób:
1. Oszczędzać wodę - brać prysznic, rośliny podlewać zebraną deszczówką ,włączać pełną zmywarkę
2. Oszczędzać energię elektryczną - gasić światło, wyłączać sprzęt elektryczny z gniazdka gdy go nie używamy,
3. Nie wycinać drzew - ponieważ oczyszczają powietrzę z CO2 ,drzewa produkują tlen
4. Segregacja śmieci - na takie które nadają się do ponownego wykorzystania,
5. Ochrona zwierząt -nie zanieczyszczać ich naturalnego środowiska, nie zabijać zagrożonych gatunków
6. Nie zanieczyszczać powietrza - nie palić w piecu plastikiem, śmieciami, węglem
7. Używając źródeł energii odnawialnej - stawiając wiatraki, zakładając fotowoltaikę w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach Dzięki tym wszystkim działaniom możemy przyczynić się do ratowania naszej planety.
Protecting the environment is very important because for thousands of years people have destroyed the environment a lot. As a result, for example, glaciers began to melt, air temperature rises, there are weather anomalies, Many species of animals and plants became extinct. We can all join in saving our planet in the following ways:
1. Save water - take a shower, water the plants with collected rainwater, turn on the full dishwasher
2. Save electricity - turn off the light, turn off electrical equipment from the socket when we do not use it,
3. Do not cut down trees - because they clean the air of CO2, trees produce oxygen
4. Waste segregation - for those that are suitable for reuse,
5. Protection of animals - do not pollute their natural environment, do not kill endangered species
6. Do not pollute the air - do not burn in the furnace with plastic, garbage, coal
7. Using renewable energy sources - building windmills, setting up photovoltaics in households and enterprises
With all these actions, we can contribute to saving our planet
wyk. Marta Zabielska kl. VII
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec