Dnia 19 X 2018 r. uczniowie klasy VIII oraz III G mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych z biologii, które miały miejsce na Wydziale Rolniczym  Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach.

Zajęcia odbywały się w ramach XX Festiwalu Nauki. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali krótkiego wykładu dr Pawła Czerniewicza na temat Izolacji DNA  a następnie przystąpili do zajęć praktycznych i zgodnie z instrukcją wykonywali następujące czynności: pobrali materiał biologiczny w postaci wymazu z jamy ustnej, następnie za pomocą różnych odczynników dokonali: dezintegracji komórek, wiązanie DNA na membranie, płukanie zanieczyszczeń oraz elucja DNA z kolumny. Uczniowie mieli możliwość samodzielnie odmierzać odczynniki za pomocą pipet i wirować preparaty za pomocą wirówki. W trakcie zajęć byli bardzo zainteresowani tematem, kolejne zadania wykonywali z ogromną skrupulatnością dzięki czemu na zakończenie zajęć każdy mógł zobaczyć własne DNA.

W trakcie pracy uczniowie mieli dużo pytań dotyczących tematyki zajęć. Prowadzący przybliżył również zagadnienia związane z funkcjonowaniem UPH, wymienił kierunki, które cieszą się dużym zainteresowaniem i zachęcał do studiowania.

Po zakończonych zajęciach wszyscy zgodnie stwierdzili, że są zachwyceni taką formą zajęć i chcą ponownie uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych. Organizatorem wyjazdu była Danuta Księżopolska.