W prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu otyłości i innym chorobom ważne jest: aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z  telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Dlatego też mówimy obecnie o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia, że aby być zdrowym, prawidłowe żywienie musi być realizowane z pozostałymi elementami stylu życia.

Regularne posiłki o stałych porach w ciągu dnia zapewniają lepszy metabolizm i optymalne wykorzystanie składników odżywczych oraz sprzyja prawidłowej sprawności umysłowej i fizycznej organizmu. Po każdym posiłku należy pamiętać o dokładnym umyciu zębów. Zapobiega to próchnicy i chorobom układu pokarmowego. Szczególnie ważne jest, aby nigdy nie zapominać o spożyciu pierwszego śniadania, które prawidłowo skomponowane niezbędne jest do właściwego rozwoju organizmu.

W okresie wzrostu i rozwoju młodego organizmu szczególnie ważne jest spożywanie pełnowartościowego białka, którego cennym źródłem są: mięso, ryby i jaja. Warto pamiętać, że mięso jest również źródłem najlepiej przyswajalnego żelaza, które pełni ważną rolę m.in. w tworzeniu składników krwi. Należy wybierać chude mięso, natomiast ograniczać produkty mięsne przetworzone, których nadmierne spożycie jest niekorzystne dla zdrowia.

Woda jest uniwersalnym napojem zmniejszającym pragnienie. To  jeden z niezbędnych składników pokarmowych, który trzeba dostarczać organizmowi regularnie i w odpowiednich ilościach. Jej niedobór szybko prowadzi do odwodnienia i związanego z tym gorszego samopoczucia, osłabienia, mniejszej zdolności do koncentracji uwagi w przyswajaniu nowych wiadomości. Soki, które nie zawierają dodatku cukru mogą być korzystnym dodatkowym elementem codziennej diety dzieci i młodzież.