Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

 

1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wpisując się w to ogólnonarodowe upamiętnienie niezmiennie obchodzimy owe święto również w Gminie Bielany, mając na względzie pamięć o naszych regionalnych bohaterach.

Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych zebraliśmy się przed pomnikiem w Sikorach, aby oddać hołd naszym żołnierzom.

Z tej okazji Wójt Gminy Bielany Zbigniew Woźniak i Przewodniczący Rady Ireneusz Błoński oraz przybyłe delegacje złożyli wiązanki i zapalili symboliczne znicze. Hołd poległym oddali również przedstawiciele Zespołu Oświatowego im Św. Królowej Jadwigi w Bielanach Jarosławach z Panią Dyrektor Renatą Kalicką na czele . Asystę wojskową przy pomniku pełnili żołnierze z 53 Batalionu Lekkiej Piechoty z Siedlec oraz Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozbitym Kamieniu.

Dalsza część uroczystości odbyła się w świetlicy wiejskiej w Sikorach. W tym roku był to wyjątkowy dzień, ponieważ można było wysłuchać bardzo ciekawej i interesującej prelekcji historyka Jacka Odziemczyka, na temat stoczonej bitwy pod Sikorami oraz regionalnej historii Żołnierzy Niezłomnych, następnie piękny koncert Pana Waldemara Góreckiego . Publiczność mogła usłyszeć między innymi takie utwory jak: „Biały Krzyż”, „Ballada o Drugiej Konspiracji”, „Jutro to może być za późno” czy też „Już dopala się ogień biwaku”. Ostatnim punktem świętowania była możliwość obejrzenia film pt. ”Rozbity Kamień”.

 

   

BIP