,,Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”

Co roku 2  kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na znak  solidarności z osobami  z autyzmem tego dnia tysiące budowli na świecie zaświeciło się na niebiesko. Przedszkole w Bielanach Jarosławach  zaświeciło  również 2 kwietnia. Tego dnia w akcie solidarności z osobami z autyzmem wszystkie dzieci i pracownicy przedszkola byli ubrania na niebiesko. W przedszkolu wykonane były gazetki informacyjne, dzięki którym każdy mógł przeczytać o pierwszych symptomach autyzmu oraz typowych dla tego zaburzenia zachowaniach. W każdej grupie przedszkolnej odbyły się pogadanki na temat autyzmu. W realizowaną  tematykę dzieci wprowadzone były  bajką  psychoedukacyjną  ,,Czarodziejka” J.M.Chmielewskiej o bohaterce na co dzień zmagającej się z autyzmem. Dowiedziały się jak osoby autystyczne odbierają świat. Przedszkolaki rozmawiały o swoich spostrzeżeniach na temat bajki, o trudnościach bohaterów oraz ich umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnej sytuacji. W naszej placówce od kilki lat prowadzone są działania terapeutyczne, dzięki którym dzieci z autyzmem  możliwość prawidłowego i harmonijnego rozwoju. Poprzez wspólne zajęcia i zabawę uczą się prawidłowych zachowań integrując się z rówieśnikami, którzy z kolei uczą się otwartości, pokonują leki i uprzedzenia do osób niepełnosprawnych. Przedszkolaki miały możliwość pokonania ścieżki sensorycznej, gdzie poprzez doświadczenia sensoryczne mogły przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Powstały liczne prace plastyczne- oczywiście w kolorze niebieskim. Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach muzyczno –ruchowych, układały puzzle i różnorodne kompozycje z niebieskich klocków, motyli. Zwieńczeniem tego dnia był ,,Marsz dla autyzmu” z niebieskimi balonami  po okolicy.